flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

 

 

Історична довідка 

Створення Южноукраїнського міського суду Миколаївської області нерозривно пов’язане з історією становлення міста Южноукраїнська. Як центр ядерної енергетики на півдні України, м. Южноукраїнськ є містом-супутником Південно-Української АЕС та центром Южноукраїнської об’єднаної територіальної громади.

Днем народження міста Южноукраїнськ вважається кінець квітня 1975 року, коли розпочалося будівництво Южно-Української АЕС, яку було названо за місцем розташування.

2 квітня 1987 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР  №3791-XI новозбудованому населеному пункту Южно-Української атомної електростанції Миколаївської області присвоєно найменування - місто Южноукраїнськ, який віднесено до категорії міст обласного підпорядкування. Після цього тут були сформовані органи міського управління.

Статтею 6 Конституції України передбачено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Так, Южноукраїнський міський суд Миколаївської області є органом третьої гілки влади – судової.

3 квітня 1987 року виконком Миколаївської обласної ради народних депутатів ухвалив рішення №97, яким утворив виборчі округи по виборах депутатів Южноукраїнської міської ради і народних суддів Южноукраїнського міського народного суду. У місті було утворено два округи по виборах народних суддів.

13 травня 1987 року рішенням Міністерства юстиції Української РСР  №83/6 було зареєстровано Южноукраїнський міський суд Миколаївської області, у кількості двох суддів та 10 працівників суду.

Спочатку Южноукраїнський міський суд знаходився в квартирі на першому поверсі будинку №3-а по бульвару Курчатова в м. Южноукраїнськ, а судові засідання проходили в актових залах гуртожитків №3 та №4, що по вулиці Миру. Згодом, в грудні 1987 року Южноукраїнський міський суд переїздить до іншого приміщення, а саме на другий поверх блоку-обслуговування за адресою вулиця Дружби Народів, 3-А, зараз - вулиця Європейська, де займає два поверхи.

З перших днів заснування Южноукраїнського міського суду та до січня 2006 року його очолював, нині покійний, Литвин Василь Прокопович.

З травня 1987 року по листопад 1989 року суддею Южноукраїнського міського суду працював Карпій Володимир Миколайович, який в листопаді 1989 року перейшов працювати до Апеляційного суду Миколаївської області.

З 11 листопада 1989 року суддею Южноукраїнського міського суду працював Бобровський Ігор Миколайович. З 19 червня 2013 року по 13 квітня 2015 року Бобровський Ігор Миколайович займав посаду заступника голови Южноукраїського міського суду. З 19 вересня 2016 р. звільнений з займаної посади, у зв'язку з виходом у відставку.

Постановою Президії Верховної Ради України «Про мережу районних (міських) народних судів України та число народних суддів» № 2799-XII від 19 листопада 1992 року збільшено чисельність суддів до 3 осіб.

З 12 березня 1993 року суддею працює Савін Олександр Іванович, який з 20 квітня 2007 року по червень 2013 року займав адміністративну посаду – заступник голови  Южноукраїнського міського суду. Згодом, два строки поспіль, зборами суддів він був обраний головою суду (04.11.2016 по 03.11.2019, 22.10.2020 по 21.10.2023). З метою здійснення комунікаційної діяльності, в Южноукраїнському міському суді зборами суддів у грудні 2015 р. Савіна О.І. обрано суддею-спікером.

Савін Олександр Іванович - кандидат психологічних наук, підполковник ЗСУ у запасі. Календарна вислуга — 42 роки державної служби, з них 32 роки на посаді судді. Тому, з жовтня 2023, як суддя з найбільшим стажем роботи, виконує обов’язки голови Южноукраїнського міського суду, до обрання голови суду зборами суддів.

Указом Президента України «Про затвердження мережі та кількісного складу суддів районних (міських) судів України» №76/96 від 22 січня 1996 року збільшено кількісний штат Южноукраїнського міського суду Миколаївської області до 4 суддів.

З 1 липня 1999 року по 10 грудня 2001 року та з 3 квітня 2003 року суддею Южноукраїнського міського суду працювала Франчук Олена Дмитрівна, проте 16 вересня 2019 року, у зв'язку з виходом у відставку, звільнилась з посади судді.

Указом президента України від 20 серпня 2001 року «Про мережу та кількісний склад суддів місцевих судів» кількість суддів збільшено до 6 осіб.

З 11 серпня 2003 року суддею Южноукраїнського міського суду працює Далматова Галина Анатоліївна та з 20 листопада 2003 року працює суддя Волкова Олена Іванівна.

З 1 квітня 2006 року суддею Южноукраїнського міського суду працював Падалка Володимир Олексійович, який з першу тимчасово виконував обов’язки, а з 1 серпня 2006 року Указом Президента України був призначений головою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області. З 19 вересня 2016 р. Падалка В.О. вийшов у відставку.

В далеких 2000-х, адміністрація суду в особі голови суду Падалки В.О. та заступника голови суду Савіна О.І. в свій час змогли уміло організувати роботу суду, що в свою чергу  дало позитивні результати і значно покращило загальні результати роботи вже у 2006 році. Зокрема, Южноукраїнському міському суду було надано додаткове приміщення, в якому було проведено реконструкцію та ремонт, створені належні умови для роботи суддів та працівників апарату суду, відвідувачів суду. 

Суд — це не тільки судді, а й його працівники, без роботи яких неможливо було б забезпечувати відправлення правосуддя.

З перших днів заснування Южноукраїнського міського суду Миколаївської області, з 22 червня 1987 до 28 лютого 2011 року, пропрацювала секретар судових засідань Прокопенко Людмила Юріївна.

З 11 жовтня 1988 по 28 лютого 2011 посаду секретаря суду займала Берінська Валентина Іванівна, яка і насьогодні не залишила Южноукраїнський суд та сумлінно працює в ньому на іншій посаді. 

Тривалий період  - з 22 січня 1991 секретарем судових засідань працювала Крохмальна Тетяна Миколаївна, яка згодом, з 01 січня 2003 по 06 жовтня 2011 займала посаду завідуючої секретаріатом та керівника апарату суду.

З 23 грудня 1992 року по 07 листопада 2003 року працювала Нагорна Наталя Миколаївна, вона і секретар суду, завідуюча канцелярією, і помічник судді.

На той час Южноукраїнський міський суд Миколаївської області згідно штатного розпису мав 6 посад суддів, з яких 1 адміністративна посада – посада голови суду та 25 посад працівників апарату суду.

З 01 грудня 2006 року помічником судді працювала Загоруль (Віник) Алла Валеріївна, яка з 07 жовтня 2011  обіймає посаду  керівника апарату суду, на теперішній час перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3-х річного віку.

Серед працівників апарату суду є і молоді спеціалісти, і працівники з досвідом більше 25 років.

Андрієвич Лариса Андріївна відзначила свою 25 річницю на посаді помічника судді ще три роки тому.

Заступник керівника апарату суду Ковальчук Людмила Миколаївна пропрацювала в суді понад 16 років, проте у серпні 2016 р. звільнилася за власним бажанням.

            20 років помічником судді пропрацювала Жила Наталя Михайлівна, яка на сьогодні пройшла конкурсний відбір на посаду судді.

Колектив суду сумлінно виконуючи свої обов’язки в ім’я законності, справедливості, ставить за мету надійний захист громадян від беззаконня, негараздів та труднощів сьогодення.

          Згодом в  Южноукраїнському міському суді відбулись кадрові зміни, оновився і колектив, ліквідована посада заступника голови суду.

Поповнилися ряди помічників суддів - Шевченко Тетяна Валеріївна, Філіппова Юлія Ігорівна, Руденко Ілля Ігорович, Скляренко Ганна Василівна, Гордєєва Ганна Павлівна; посади секретарів судових засідань обіймають Салагор Сергій Олександрович, Малянова Алла Анатоліївна, Соболевська Ірина Юріївна; канцелярія суду також повниться професійними кадрами: Яцентюк Ілона Володимирівна, Ступка Тетяна Володимирівна, Галітко Маргарита Вікторівна, Шинкевич Олена Володимирівна, Кузьменко Ганна Сергіївна, Добріян Єлизавета Олександрівна.

Хелер (Деменко) Ксенія Леонідівна, Дружбіцька Тетяна Миколаївна, Курапова Яна Анатоліївна - знаходяться у відпустці по догляду за дитиною.

Звільнені працівниці також відзначилися професійністю та сумлінною працею, це і Лойтер Едгард Олександрович, Ткачук Олександр Іванович,  Салагор Ірина Олександрівна, Кучмар Вікторія Сергіївна, Архіпова Катерина Валеріївна, Коршак Ольга Василівна, Плохотнюк Марина Сергіївна, Полуєва Надія Сергіївна, Клименко Катерина Олександрівна,  Рубінс Наталя Василівна, Мороз Тетяна Юріївна, Рябчук Ігор Сергійович, Мельниченко Олександр Віталійович.

Два працівника суду Тодоренко Микола Миколайович (помічник судді), Павлюх Максим Віталійович (старший судовий розпорядник) увільнені, у зв’язку з проходженням служби у ЗСУ.

Посаду головного спеціаліста з судової статистики та прессекретаря – Чернуха Ірина Олександрівна, головного спеціаліста по роботі з персоналом – Кутняк Тетяна Василівна, спеціаліста з інформаційних технологій обіймає Кльосова Маргарита Валентинівна.

Щоденно працівники апарату суду допомагають у вирішенні завдань, пов'язаних із здійсненням правосуддя, без їх роботи неможливо було б забезпечити вільний доступ громадян до правосуддя, оперативне вирішення судових справ суддями, належне виконання прийнятих судом рішень та їх виконання.

29 грудня 2017 року було видано Указ Президента “Про реорганізацію місцевих загальних судів” за №451/2017, пунктом 117 якого утворено Южноукраїнський окружний суд шляхом реорганізації (злиття) Арбузинського районного суду, Братського районного суду та Южноукраїнського міського суду Миколаївської області. На виконання Указу Президента, Южноукраїнський окружний суд як юридичну особу було зареєстровано, але де-факто він не функціонує.

Також відновлена співпраця з органами виконавчої влади та інституціями влади, а також правоохоронними  органами. Проводяться оцінювання роботи суду та опитування, в рамках проекту USAID «Справедливе правосуддя» “Нове правосуддя”, в ролі респондентів - судді, працівники апарату суду та громадяни-відвідувачів та учасники процесу,  результати яких здебільшого позитивні.

            Очільником Южноукраїнського міського суду, Савіним Олександром Івановичем, здійснювалася необхідна робота по забезпеченню внутрішньої діяльності суду.

            Разом із керівником апарату суду Загоруль (Віник) Аллою Валеріївною та заступником керівника апарату (виконує обов’язки керівника апарату суду) Яцентюк Ілоною Володимирівною  створені всі умови для плідної роботи працівників апарату суду.

            Проведені відповідні ремонтні роботи в приміщенні суду, зокрема в залі судових засідань №4, який відповідає міжнародним стандартам, замінили металеві загородження, які відокремлюють підсудних від складу суду й присутніх громадян, на конструкції з органічного скла.

            У всіх залах судових засідань встановлено відповідну оргтехніку для забезпечення технічної фіксації судових процесів та для  проведення судових засідань в режимі відеоконференції.

В суді встановлено внутрішнє та зовнішнє відеоспостереження, виходячи з мотивів безпеки та порядку.

З березня 2017 р. в Южноукраїнському міському суді охорона здійснювалась працівниками Южноукраїнського відділу поліції, відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів». З 14.07.2021 охороняється працівниками Територіального управління Служби судової охорони у Миколаївській області. Встановлено охоронно-тривожну сигналізацію “AJAX”, з 08.09.2023 р.

Територію навколо суду прикрашає клумба з елементами ландшафтного дизайну та розміченою парковкою для автомобілів.          

            Зал № 4 виконує функції конференцзала, де регулярно відбуваються пресконференції та брифінги судді-спікера Савіна Олександра Івановича та прессекретаря суду Чернухи Ірини Олександрівни за участю представників ЗМІ та громадськості міста. Інформацію про проведення яких можна відслідковувати на офіційному вебсайті та на сторінці суду в соціальній мережі Фейсбук.

            Активно комунікувати Южноукраїнський міський суд почав у 2016 році. Головні речники суду – суддя-спікер Олександр Савін, прессекретар Ірина Чернуха. Комунікаційна стратегія Южноукраїнського міського суду Миколаївської області 2021-2025, затверджена наказом голови суду від 26.04.2021 №14-од, включає в себе сукупність дій з координації процесу впровадження комунікаційної стратегії суду з метою побудови ефективних взаємовідносин із ЗМІ та громадськістю, підвищення обізнаності про діяльність суду; сприяння формуванню об’єктивної громадської думки про діяльність суду; збір та обробка інформації щодо резонансних справ, підготовки пресрелізів, матеріалів для пресконференцій, брифінгів, періодичних видань щодо діяльності суду; організіція і проведення комунікаційних заходів; участь у підготовці відповідей на запити ЗМІ, матеріалів, спрямованих на спростування публікацій, в яких висвітлено недостовірну інформацію, забезпечення оперативного реагування на запити та критичні публікації, повідомлення; анонсування подій і заходів, програм і планів суду за попереднім погодженням із суддею-спікером (головою суду) та керівником апарату суду.  Все це має на меті заповнення інформаційного вакууму, що склався в сфері діяльності органів судової влади в Україні, а також за для формування позитивного іміджу судової системи України в суспільстві.

Крім того, завдяки комунікаційній команді суду, Олександру Савіну та Ірині Чернусі,  у квітні 2023 року Южноукраїнський міський суд увійшов до складу модельних судів України. Ініціатива "Модельні Суди" започаткована в Україні проектом ЄС «Право-Justice» ще у 2018 році спільно з ДСА України, мета якої полягає у вдосконаленні системи організації роботи судів. Було створено платформу “Майданчик добрих практик”, яка дозволила представникам української судової влади поділитися власним досвідом з колегами з інших судів стосовно модельних рішень у різні сферах (клієнтоорієнтованість, комунікація, послуги для вразливих користувачів судів, ІТ-рішення, безпека суду тощо) відповідно до найкращих європейських практик. А у грудні 2023 Южноукраїнський міський суд (єдиний в області) отримав відзнаку як модельний суд у категорії судова комунікація.

             Така позитивна динаміка діяльності та роботи Южноукраїнського міського суду можлива завдяки самовідданій праці в.о.голови суду, суддів, в.о.керівника апарату, працівників апарату суду і за підтримки апеляційного суду Миколаївської області та територіального управління Державної судової адміністрації в Миколаївській області.

            На сьогодні штатна чисельність суддів — 5, фактична — 4 (суддя Далматова Галина Анатоліївна, Савін Олександр Іванович, Волкова Олена Іванівна (відсторонена від здійснення правосуддя), Волощук Олена Олександрівна (поки немає повноважень для здійснення правосуддя відповідно до ст.81 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), працівників апарату — 25 (штатна).

З 2013 року електронний документообіг почав функціонувати у Южноукраїнському міському суді, як і у всіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції, запроваджено порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу паралельно з документами у паперовому вигляді. Електронний  суд дає змогу громадянам подавати позови, отримувати документи та розглядати справи онлайн у зручний час. А суддям — не друкувати стоси паперів, проводити засідання у форматі відеоконференцій та економити час. Основа цифровізації судової сфери — Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС). Частина сервісів для громадян будуть доступні в окремому е-кабінеті, а частина — у Дії. Наразі  з усіх модулів ЄСІТС наразі працює лише декілька. Підсистема «Електронний суд» запрацювала в тестовому режимі 01.01.2019 (з 05.10.2021 – повноцінно). Водночас почали офіційно функціонувати ще два модулі – «Електронний кабінет» та підсистема відеоконференцзв’язку. Однак модулі «Електронний суд» та «Електронний кабінет», які забезпечують комунікацію учасників процесів та їх представників із судом через електронний кабінет, все ще є дуже недосконалими та не орієнтованими на споживача. Так, користувачі програми скаржаться на незручний дизайн, численні «баги» (постійні проблеми з входом у кабінет, «зникнення» справ із кабінету, відсутність важливої інформації щодо відправлених документів чи статусу справи з незрозумілих причин). 

 

Забезпечення судом права на звернення людини до суду за захистом своїх прав та інтересів забезпечується в повній мірі, відповідно до законодавства України, без привілеїв та обмежень, соціального походження, майнового стану, політичних чи інших переконань на принципах законності та верховенства права.

                                                                                   

 

                                                                                                                                                                               Прессекретар суду Ірина Чернуха

 

(Інформацію доповнено та оновлено – червень 2024 року)