flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення практики розгляду справ та матеріалів адміністративного судочинства за 2017 рік

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ

практики розгляду Южноукраїнським міським судом Миколаївської області справ та матеріалів адміністративного судочинства

за 2017 рік





Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено КАС України. При цьому під розумним строком визнається найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

 

Судовий розгляд адміністративної справи здійснюється в судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі, після закінчення підготовчого провадження.

Особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Кодекс адміністративного судочинства розрізняє наступні види судових рішень:

1) судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови;

2) судове рішення, яким суд зупиняє чи закриває провадження у справі, залишає позовну заяву без розгляду або приймає рішення щодо інших процесуальних дій, клопотань, викладається у формі ухвали.



У 2017 році в провадженні Южноукраїнського міського суду перебувало 88 справ та матеріалів адміністративного судочинства, з них: надійшло 72 справ, розглянуто 75; залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду – 13.

В тому числі розглянуто: клопотання, заяви, подання у порядку виконання судових рішень – 7; клопотання, заяви, подання про забезпечення позову – 2.

 

Порівняно із 2016 роком кількість справ, що надійшли, зросла на 35 відсотків, разом з цим залишок нерозглянутих на кінець звітного періоду зменшився на 20 відсотків, що свідчить про підвищення показників роботи суду у сфері адміністративного судочинства в цілому.

Враховуючи збільшення навантаження по справам адміністративного судочинства на кожного суддю, показник результатів апеляційного оскарження погіршився незначно – на 4 відсотки, а саме: 10 постанов скасовано апеляційним судом, 3 – змінено.

 

Якщо розглядати динаміку окремих категорій справ адміністративного судочинства, вбачається наступне.

Утричі збільшилася кількість адміністративних позовів про скасування постанов про накладення адміністративного стягнення у сфері дорожнього руху, що є наслідком невдоволення громадян роботою працівників поліції на дорогах.

Також на 59 відсотків збільшилась кількість адміністративних позовів, пред’явлених до Пенсійного фонду України у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, особливо щодо осіб, звільнених з публічної (військової) служби. Таке зростання пов’язане із численними змінами пенсійного законодавства у 2016-2017 роках та підвищеною суспільною увагою до питань, пов’язаних із забезпеченням малозахищених верств населення.

Позитивна динаміка вбачається у зменшенні кількості заяв, поданих у порядку виконання рішення суду - на 50 відсотків менше, ніж у 2016 році.

По іншим категоріям справ адміністративного провадження значних змін не відбулося.

 

 

 

 

 

 

Голова Южноукраїнського міського

суду Миколаївської області О.І.Савін